Papa G7 Zirvesi’nde yapay zeka oturumuna katılacak

Meloni, G7 Dönem Başkanı olarak 13-15 Haziran’da Borgo Egnazia’da ev sahipliği yapacağı G7 Liderler Zirvesi’nde ele alınacak konulara dair bir video mesaj yayınladı.

Başbakan Meloni, yapay zekanın avantajlarının olduğu kadar risklerinin de bulunduğunu ve birçok kişinin yapay zekanın ortaya çıkışını “çağın en büyük antropolojik sorunu” olarak nitelediğini belirterek, G7 Dönem Başkanı olarak Vatikan’ın başlattığı Roma Yapay Zeka Etiği Çağrısı’na dikkati çekmek istediklerini söyledi.

Bu vesileyle Papa Franciscus’un G7 Liderler Zirvesi’nde yapay zekayla ilgili oturuma katılacağını açıkladı ve “İtalya’nın davetini kabul ettiği için Papa’ya teşekkür ediyorum. Kendisinin varlığının, yapay zekaya yönelik düzenleyici, etik ve kültürel çerçevenin tanımlanmasına belirleyici bir katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Bu, ilk kez bir Papa’nın G7 Liderler Zirvesine katılacağı anlamına geliyor. Papa Franciscus’un G7 üyesi olmayan davetli diğer ülkelerin de hazır bulunacağı sosyal yardımları ele alan oturumda da yer alacağını ifade etti.

Ayrıca, Orta Doğu’daki durumun da gündeme geleceğini belirten Meloni, “Orta Doğu’daki çatışmayı ele alacağız. Bölgede gerilimin artmasını önlemek ve barışı, istikrarı ve güvenliği yeniden tesis etmek için çalışacağız.” diye konuştu.

Başbakan Meloni, G7 ülkelerinin liderleri olarak iklim ve enerjiden gıda güvenliğine kadar karşı karşıya kalınan diğer büyük sınamaları da değerlendireceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Birlikte, özellikle Afrika kıtası başta olmak üzere gelişmekte olan ekonomilerle eşit ve karşılıklı faydaya dayalı yeni bir ilişki kurmanın temellerini atacağız.

İnsan kaçakçılarıyla mücadele etmek ve göç etmek zorunda kalmamanın güvence altına alınmasının temellerini atmak amacıyla aynı şekilde göç sorununa da odaklanacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir