Krelim’den ‘Zaporijya’ açıklaması: Ukrayna’nın saldırıları çok tehlikeli

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Rusya’nın kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki ana reaktörü çevreleyen yapıların doğrudan en az 3 kez saldırıya uğradığını bildirdi. Grossi, sosyal medya hesabı X’ten yaptığı açıklamada, Kasım 2022’de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda radyolojik sonuçları olabilecek olası bir nükleer kazanın önlenmesi için 5 ilkenin belirlendiğini ve bunun taraf ülkelerle paylaşıldığını hatırlattı.

Ajansın Zaporijya’da görevli ekibinin bugün paylaştığı rapora dikkati çeken Grossi, “Ajansın Zaporijya Nükleer Santrali’nde görevli ekibi, ana reaktörü çevreleyen yapılara doğrudan en az 3 kez saldırının gerçekleştiğini doğruladı. Bu olmamalı” ifadesini kullandı.

Grossi, nükleer santrallere yönelik bir saldırıdan hiç kimsenin askeri ya da siyasi bir fayda elde edemeyeceğini ve bunun mantık dışı olduğunu yineledi. Askeri otoritelere seslenen Grossi, “Nükleer tesisleri koruyan temel ilkeleri ihlal edebilecek her türlü eylemden kaçınmaları yönünde ısrarla çağrıda bulunuyorum” ifadesini kulandı.

PESKOV: TEHLİKELİ BİR KIŞKIRTMA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik saldırıları “tehlikeli bir kışkırtma” şeklinde tanımlayarak, “Kiev rejimi ne yazık ki terör faaliyetlerine devam ediyor” dedi. Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, dün Zaporijya Nükleer Santrali’ne insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılan saldırıları değerlendirdi.

Santraldeki çalışanların söz konusu saldırılara şahit olduğunu belirten Peskov, saldırıların, tehlikeli bir kışkırtma olduğunu söyledi. Peskov, saldırılara ilişkin Ukrayna’yı suçlayarak, “Bu, uzun vadede çok kötü sonuçları olan çok tehlikeli taktiktir. Kiev rejimi ne yazık ki terör faaliyetlerine devam ediyor” dedi.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu (Rosatom) tarafından yapılan açıklamada, Zaporijya Nükleer Santrali’ne İHA ile yapılan yoğun saldırılar neticesinde 3 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

UKRAYNA: RUSYA, İHA’LARLA SALDIRI DÜZENLEDİ

Öte yandan Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Rusya’nın Dnipropetrovsk, Odessa, Mikolayiv, Kirovograd, Hmelnitski ve Jitomir bölgelerine füzelerle ve “Şahed” tipi insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırı düzenlediğini bildirdi.

Açıklamada, Ukrayna hava savunma güçlerinin muharebe çalışmaları sonucunda bir X-59 füzenin Dnipropetrovsk bölgesinde ve 17 İHA’nın da Odessa, Mikolayiv, Kirovograd, Hmelnitski ve Jitomir bölgelerinde vurulduğu aktarıldı. Ukrayna Güney Savunma Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada da Rus ordusunun gece saatlerinde “Şahed” İHA’larıyla Ukrayna’nın güney bölgelerine saldırdığı ve kritik altyapıyı hedef aldığı kaydedildi.

Muharebe çalışmalarının yaklaşık 3 saat sürdüğüne işaret edilen açıklamada, Odessa’da 4, Mikolayiv’de 2 ve Kirovograd’da da bir İHA’nın düşürüldüğü belirtildi. Açıklamada, “Ne yazık ki Odessa’da bir isabet var. Lojistik ve nakliye tesisi hasar gördü. Vurulan İHA parçasının düşmesi sonucu benzin istasyonunda hasar oluştu. Yaralanan olmadı” ifadesi kullanıldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir